Czy zdarzyło Ci się kiedyś zobaczyć kota w kartonowym pudełku lub jego zdjęcie? Zapewne tak. Mnóstwo takich zdjęć krąży po sieci (nawet w tym artykule) i jest niskie prawdopodobieństwo, by tego nie zobaczyć. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego koty tak lubią karton? Dlaczego zamiast w wygodnym, puszystym i ciepłym legowisku za 300 zł (tak, są ludzie którzy tyle potrafią wydać na legowisko dla zwierzaka), wolą leżeć w opakowaniu po nim? W tym artykule dowiesz się tego oraz… zobaczysz dużo kotów.
Krótka histeria kota domowego… znaczy historia
Kot domowy, z łacińskiego Felis catus albo Felis silvestris catus, to drapieżny ssak z rodziny kotowatych. Koty zostały udomowione około 9,5 tysiąca lat temu i obecnie są jednymi z najczęściej spotykanych zwierząt domowych na świecie. Przypuszcza się, że kot domowy pochodzi od afrykańskiego kota nubijskiego, który w Europie krzyżował się ze żbikiem.
Koty prowadzące tryb życia w terenie dożywają średnio do 8 lat, lecz mruczki mieszkające w domach potrafią osiągać wiek nawet 20 lat. Na ich długość życia wpływa wiele czynników, są to m.in.: styl życia, płeć, również kwestia kastracji lub sterylizacji. Ale dość już o samych kotach, nie o nich ten blog. Przejdźmy więc do związku kotów z kartonem.
Wybrać karton czy puszyste legowisko? Oto jest pytanie
Czas odpowiedzieć na nie! Koty od zawsze gustowały w torbach, pudełkach czy walizkach – obiektach, w których mogą się schować i będzie im w miarę ciasno. Każdy koci opiekun jest w stanie to zaobserwować.
Tektura ma idealną do drapania i gryzienia teksturę oraz wiele intrygujących zapachów ze względu na drogę, którą przebyła. Faktura kartonowych pudełek powoduje, że wspaniale pochłaniają one zapachy otoczenia. Koty to czują, dlatego tulą się lub ocierają o pudła. W taki sposób zbierają obce zapachy i zostawiają na kartonie swój własny.
Ciekawostka: Nie tylko domowe mruczki uwielbiają pudełka, wielkie koty również. Jest sporo zdjęć, na których w wielkich kartonach siedzą na przykład… lwy czy tygrysy.
Spojrzenie z naukowego punktu widzenia
Miłość kotów do pudełek wynika z kilku powodów. Po pierwsze, koty które mają do dyspozycji kartonowe pudełko doświadczają niższego poziomu stresu. Jest to jeden z podstawowych wniosków, do których doszli naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.
Ponadto koty lubią się schować kiedy zamierzają odpocząć. Pudełka są idealną kryjówką, dość że pozwalają się schować, to jednocześnie umożliwiają obserwację tego, co dzieje się dookoła. To sprawia, że koty ukryte w pudełku mają dogodną pozycję do polowania.
Natomiast badacze z National Research Council udowodnili, że koty potrzebują wyższej temperatury otoczenia, aby utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie. Kiedy kot znajduje się w ciasnym dla niego pudełku, łatwiej mu utrzymać optymalną dla niego temperaturę ciała.
Kocie chowanego
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że kitki lubią czasami odciąć się od świata i pobyć same. I tu znów pudełka pojawiają się jako rozwiązanie idealne. Sporo behawiorystów podkreśla, iż mruczki miewają trudności ze wspomnianym wcześniej stresem i rozwiązywaniem konfliktów. Zawsze kiedy mają problemy w relacji z ludźmi lub z innymi zwierzakami, wolą uciec i schować się. Jaki z tego wniosek? Jeśli pragniemy, by nasz pupil lepiej funkcjonował i był spokojniejszy, czuł się ogółem lepiej, dajmy mu ciasne pudełko, które będzie dla niego azylem podczas trudnych sytuacji.
Karton dla kota do spania… i do zabawy
W jednym z naszych artykułów (tutaj) pisaliśmy o tym, że ludzie są w stanie stworzyć wiele niesamowitych rzeczy z kartonu. Było trochę o radiostacji, gitarze, samolocie, itd. Ale ludzie robią też z niego zabawki dla naszych mruczących przyjaciół. Oto kilka przykładów:
• Czterej pancerni i mruczek…czyli czołg dla kota
Kartonowy czołg może być świetną zabawką dla naszego kota. Dość że siedzi w kartonie to wygląda ciekawie. Zupełnie jakby chciał powiedzieć coś w stylu: „Nie dostałem szynki, więc odbiorę ją siłą”.
• Drapak. Kartonowy drapak
Jedną z najpopularniejszych zabawek dla kota jest oczywiście drapak. Rozwiązanie optimum to…kartonowy drapak! W sieci jest mnóstwo poradników, jak samemu zrobić kartonowy drapak dla kota, ale jeśli nie macie czasu lub po prostu Wam się nie chce, można taki zakupić na wielu stronach. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „drapak z kartonu” i wyskakuje sporo opcji.
• Dom z papieru, kartonowy domek dla kota
Jeśli jednak jesteście uparci i chcecie kupić legowisko dla kota, możecie kupić mu domek z kartonu. W tym przypadku również znajdziecie w sieci wiele ofert sprzedażowych, ale czy naprawdę chcecie wydawać wasze ciężko zarobione pieniądze na coś takiego? Jeśli macie w posiadaniu duże kartonowe pudełko, wytnijcie w nim wejście dla kota, a potem zaklejcie taśmą od góry. Możecie je również ozdobić na swój sposób. To jak domek będzie wyglądał, zależy tylko od Was.
Miłość kotów do kartonu jest absolutnie naturalna – koty mają to po prostu we krwi. Uwielbiają się chować i bawić w kartonach – działa tutaj zarówno ich instynkt łowiecki, jak i zwyczajne upodobanie do komfortu.
Autor: Michał Banasik z kotem 😀