Przestrzenie typu pop up-store funkcjonują od wielu lat i zwykle są częścią szerszych działań marketingowych. To tymczasowe instalacje, miejsca z ekspozycją produktów – przestrzenie, które wyrastają „blisko” nas. Idea pop-up store pozwala markom wyjść do fanów, zaprosić ich do swojego świata, wzbudzić zainteresowanie i medialny buzz.
Tym razem pokażemy Wam projekt, który powstał w ramach IV Londyńskiego Festiwalu Architektury. Jego celem była promocja najnowszych pozycji wydawniczych ze świata architektury i designu. Dla książek zaprojektowano specjalną, tymczasową przestrzeń, w której były eksponowane przez dwa tygodnie. Do współpracy zaproszono londyńska agencję Campaign. Powstał spójny koncept nawiązujący do artefaktu, jakim jest książka. Całość ekspozycji wykonano z kartonu! Wielkie arkusze zostały poskładane w formę przypominającą niekończącą się gigantyczną stronicę książki. W efekcie powstała czysta i ciepła przestrzeń, w której to właśnie książki zagrały główną rolę. Po zakończeniu działań materiał, z którego powstała ekspozycja, oddany został do recyclingu.
Popupstore wykonany w całości z ekologicznych materiałów to świetna alternatywa dla klasycznych rozwiązań. Zwłaszcza dziś, kiedy marki coraz poważniej podchodzą do swoich zobowiązań wobec środowiska. Kreując tymczasowe wystawy, instalacje zawsze warto zadać sobie pytanie, co dalej? Pomysłów nasuwa się wiele – od efemerycznych pop-upów w pełni nadających się do recyclingu do tworzenia małych form architektury, które po zakończeniu działań marketingowych zostają oddane w ręce społeczności i stają się stałym elementem miejskiego krajobrazu. Tak – to z pewnością ciekawy temat do dyskusji – może na kolejnym Festiwalu Architektury?
Fot: Paul Greenleaf