Origami. Mówi Wam coś ta nazwa? Jest to technika składania papieru, tak by wychodziły z niego różne figurki (lepsze wyjaśnienie znajdziecie w dalszej części artykułu). Ale skoro to strona w temacie kartonu, to dlaczego piszę tu o zabawie papierem? Otóż dlatego, iż tektura jak i karton to również papier, różnią się głównie gramaturą (więcej na ten temat znajdziecie tutaj). Także nie ma chyba co lać wody – przechodzimy do faktycznego artykułu. PS: Ale musicie przyznać, że wstępy wychodzą mi dość ciekawie 😉
Czym jest origami?
Origami jest techniką składania papieru, która pochodzi nie z kraju kwitnącej wiśni, a z Chin. Została zaadaptowana przez Japończyków i szybko się tam rozwijała, dlatego uważana jest za tradycyjną sztukę japońską. Dopiero w XX w. ostatecznie ustalono, iż w procesie tworzenia klasycznego origami, papieru nie należy ciąć, kleić czy dodatkowo ozdabiać.
Dlaczego origami?
Nazwa origami nie była stosowana od zawsze, nadano ją stosunkowo późno. W okresie od 1603 do 1868 (Ego lub Tokugawa) składanie papieru nazywane było „orisue” lub „origata”. Opierano się na tym samym, podstawowym czasowniku „oru” (składać, zginać), technika ta została nazwana „orimono” (złożony przedmiot), które zostało ostatecznie przekształcone w „origami” (złożony papier) pomiędzy końcem XIX a połową XX wieku.
Origami w Polsce? Czemu nie!
Polskie Centrum Origami (założone w 1991), którego założycielką i prezesem jest Dorota Dziamska, znajduje się w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Origami pn.”Papierowe Fantazje” (założone w 2005) ma swoją siedzibę w Kostomłotach koło Kielc. Stowarzyszenie to wydaje biuletyn w języku polskim, który jest w całości poświęcony tematyce origami.
Figurki z papieru można również oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.
Figurki z papieru
Tematyka origami jest bardzo różnorodna. Owa sztuka pozwala tworzyć m.in. papierowe figury roślin i zwierząt, przedmioty nawiązujące do poszczególnych pór roku, akcesoria zakorzenione w tradycji japońskiej. Efekt końcowy origami uzależniony jest od naszych umiejętności manualnych oraz poziomu precyzji wykonywanych zagięć.
Jedną z najpopularniejszych figur origami jest żuraw (jap. tsuru), w kulturze japońskiej postrzegany jest jako symbol długowieczności, szczęścia i lojalności.
Dom z papieru
Origami stało się szczególnie popularne po emisji na platformie Netflix hiszpańskiego serialu La casa de papel/ Dom z papieru/ Money Heist. Jeden z głównych bohaterów – Profesor, często składał origami, ponieważ go to uspokajało, szczególnie podczas negocjacji z policją w trakcie napadu. Jego najpopularniejszym dziełem z papieru jest czerwony ptaszek.
Jeśli chcecie pobawić się w El Profesora – tu znajdziecie tutorial:
Zrób to sam!
Trochę już poczytaliście na temat origami, także teraz wasza kolej, by złożyć własną figurkę z papieru. Poniżej wklejam wam kilka linków do przykładowych tutoriali origami. Miłej zabawy!
Mam nadzieję, że w temacie origami wiecie już chociaż troszkę więcej. Twórzcie więc teraz swoje Origami i dobrze się przy tym bawcie!
Autor: Michał Banasik